ÚvodO společnostiAktuality

Sníh a náledí. Kdo uklízí chodníky a za co je zodpovědný majitel nemovitosti?

6. ledna 2025 | Rubriky: Aktuality

Sníh a náledí. Kdo uklízí chodníky a za co je zodpovědný majitel nemovitosti?

Každý z nás to zná, nasněží a všude na chodnících je sníh a led. Vlastníci nemovitostí se začnou zajímat o své povinnosti a chodci zase o svou bezpečnost. Kdo by měl sníh či námrazu odklidit? A kdo nese odpovědnost za případný úraz na chodníku? Jsou to vlastníci nemovitostí, obec, nebo snad samotní chodci?

 

Dle zákona je za stav chodníků odpovědný majitel, tedy většinou obce a města. Novela z roku 2009 zbavila většinu soukromých vlastníků tíhy odpovědnosti za škody vzniklé na chodnících, které přiléhají k jejich domům. Od té doby je to vlastník místní komunikace nebo chodníku, kdo je povinen nahradit škody.

Určení vlastníka chodníku bývá složitější, neboť pojem chodník není v českém právním řádu definován.

Chodník tak může být:

  • samostatnou místní komunikací 
  • součástí místní komunikace, k níž přiléhá
  • účelovou komunikací (ta slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí či ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi, vlastníkem účelové komunikace jsou osoby fyzické či právnické)

Jak zjistit, kdo ponese odpovědnostcity-background-panoramic-view (1)

Vždy je potřeba si nejdříve zjistit, zda se jedná o místní komunikaci či její součást, anebo o účelovou komunikaci a kdo je vlastníkem

Převážnou část chodníků mají ve svém vlastnictví obce. Avšak existují například přístupové chodníky k bytovým domům, které jsou umístěné na pozemcích vlastníků těchto domů (např. bytové družstvo, společenství vlastníků jednotek). 

Obce nemusí udržovat všechny své chodníky

Obce často nemají dostatek prostředků na zimní údržbu všech chodníků. Zákon umožňuje předem vymezit úseky místních komunikací a chodníků, kterých se zimní údržba netýká. Například proto, že jsou jen minimálně využívané. Obec však musí zveřejnit jejich seznam a označit je například tabulkou: „tento chodník se v zimě neudržuje“.

Chodníky v hlavním městě

Zde je správa rozdělena mezi několik útvarů. Část je ve správě Technické správy komunikací (TSK), část je ve správě městských částí. Ve městě jsou i chodníky, které vůbec nejsou zařazené do zimní údržby. Chodníky jsou rozdělené do dvou kategorií. Prioritní chodníky se mají zprůchodnit do 12 hodin. Zachovaná musí být schůdnost u logických tras třeba na metro. Často není technicky možné uklidit chodníky kompletně, může se tak stát, že je v ulici zařazen do úklidu jen chodník na jedné straně.

Příklad z praxe

Chodec, který upadl na hranici chodníku a proluky mezi domy na pozemku, se u soudu domáhal náhrady újmy na zdraví. Žalobu však podal na město. Nicméně tento chodník, na němž chodec uklouzl, byl účelovou veřejně přístupnou komunikací ve vlastnictví bytového družstva. Soudy tedy žalobě chodce nevyhověly, přičemž odvolací soud konstatoval, že bytové družstvo jako vlastník chodníku neporušilo svou prevenční povinnost dle Občanského zákoníku (OZ), neboť chodník byl řádně a v dostatečné míře ošetřen. Ten však nestanoví, jak a kdy mají vlastníci účelových komunikací své chodníky uklízet, proto je dobré zapamatovat si pravidlo – chovat se tak, aby jiným nevznikala újma. Svou roli hraje i jednání poškozeného chodce, který například neměl vhodnou obuv či nevěnoval dostatečnou pozornost stavu chodníku. 

Kdo je zodpovědný za rampouchy nebo sníh padající ze střechy?

Pokud člověka na chodníku zraní uvolněný rampouch nebo sníh padající ze střechy, je třeba se kvůli vzniklé škodě obrátit na majitele nemovitosti, jehož povinností je řádná péče o majetek, což v tomto případě znamená, že musí zamezit sesuvu sněhu či ledu a jeho pádu ze střechy na veřejně přístupná místa. Minimální povinností je alespoň na toto nebezpečí upozornit cedulí nebo ohraničením místa. 

Když vám spadne led ze střechy na auto a
nemáte havarijní pojištění, můžete vymáhat škodu na majiteli nemovitosti, ze které sníh spadl. Ale mnohem jednodušší je havarijní pojištění uzavřít a pojistit se na riziko Přírodní nebezpečí. Pak vám pojišťovna uhradí škodu, která pádem sněhu či ledu vznikla, a vy už se nemusíte zabývat nepříjemným jednáním s majitelem domu. Pojišťovna se postará - pokud je totiž za škodu odpovědný někdo další, třeba právě vlastník nemovitosti, pojišťovna bude vymáhat škodu po něm.

Jak postupovat v případě zranění?

Zraněný nebo poškozený člověk by se měl obrátit na majitele chodníku/nemovitosti a poslat oficiálně písemné oznámení o úraze, v němž popíše místo a čas nehody a přiloží lékařskou zprávu. Dobré je, když může nehodu doložit svědectvím, ideálně rovněž písemným, případně fotodokumentací, protože důkazní břemeno leží na něm. 

Poškozený člověk může mít v případě prokázání odpovědnosti za škodu nárok na úhradu následujících výdajů:

  • bolestné;
  • náhrada za ztrátu výdělku nebo příjmu;
  • náhradu léčebných výdajů nebo výdajů spojených s rehabilitací, či nákup zdravotních pomůcek;
  • náhrada za ztížené společenské uplatnění v případě trvalých následků.

Pokud dojde k úrazu, může poškozený nárokovat odškodnění také z vlastní úrazové pojistky, a to i v případě, že ho již odškodnil jiný subjekt. Případná již vyplacená náhrada škody od jiných subjektů nemá totiž žádný vliv na výši pojistného plnění z úrazové pojistky.                                                                 

beautiful-shot-yellow-building-trees-covered-with-snow-during-winter

Pojištění odpovědnosti

Odškodnění nemusí vždy hradit majitel ze svého, pokud má v rámci pojištění nemovitosti či pojištění odpovědnosti sjednáno takzvané pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Majitelé nemovitostí by ale měli vědět, že některé pojistky nezahrnují takzvanou hrubou nedbalost, za kterou by mohlo být v určitých případech považováno i dlouhodobé ignorování vážného nebezpečí v podobě padajícího sněhu a rampouchů ze střech nemovitostí.


Pokud jste majitelem bytového domu, bytové družstvo či SVJ, nečekejte, až se něco přihodí, to už bude pozdě.

Kontaktujte naše profesionály z INSIA, kteří vám poradí a posoudí, zda je vaše pojištění správně nastavené a navrhnou to nejlepší pojištění pro vaše účely. 

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM


Zdroj:

Image by Freepik, Image by Wirestock Freepik

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-uskali-kluzkych-chodniku-kdo-ma-na-starosti-udrzbu-a-kdo-muze-za-uraz-240961

https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/kdo-ma-tedy-uklizet-ty-chodniky

https://www.sul-posypova.cz/kdo-je-zodpovedny-za-udrzbu-chodniku-v-zime/

https://www.proforza.cz/novinky-a-trendy/pady-na-chodnicich-nebezpeci-na-strechach-vite-po-kom-se-domahat-nahrady-skody/

 

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn