ÚvodO společnostiAktualityInflace útočí! Co dělat, aby neznehodnotila vaše pojištění?

Inflace útočí! Co dělat, aby neznehodnotila vaše pojištění?

17. března 2022 | Rubriky: Aktuality

Inflace útočí! Co dělat, aby neznehodnotila vaše pojištění?

Rekordní inflace je jedno z nejdiskutovanějších témat současnosti. Řeší ji úplně všichni. A není se čemu divit, protože má obrovský dopad nejen na naše peněženky. Věděli jste, že dokáže spolehlivě znehodnotit pojištění vašich bytů, domů a majetku?

 


Inflace a rostoucí ceny jdou ruku v ruce s podpojištěním

Zdražují stavební materiály, stavební práce, vlastně téměř vše, na co si vzpomenete. A to znamená, že se podstatně zvyšuje riziko podpojištění. K tomu dochází, když je majetek pojištěn na nižší částku, než je jeho aktuální hodnota. 

Rostoucí ceny stavebních prací společně s dramatickým růstem cen některých materiálů  (dřevo, ocel, polystyren) vytvořily hodně nebezpečný koktejl. V případě, že nemáme správně nastavené pojistné částky, tak nás to může stát opravdu spoustu peněz.

Příběh o tom, jak Honza kvůli podpojištění přišel o milion korun

  • Před 10 lety si Honza na parcele od babičky postavil domek za tři miliony korun. Na tuto částku ho i pojistil (tzv. pojistná částka). Pojištění sjednal současně s uzavřením hypotéky.
  • Po čase ještě přistavěl garáž a spolu s rostoucí cenami by v současné době stálo pořízení stavby dvojnásobek, tedy šest milionů korun (tzv. pojistná hodnota = cena znovupořízení). Sjednaná pojistná částka je tak oproti aktuální pojistné hodnotě poloviční.
  • V případě, že by na nemovitosti došlo například při požáru ke škodě ve výši dva miliony korun (tedy třetinové částce vůči skutečné hodnotě nemovitosti), pojišťovna by Honzovi vyplatila pojistné plnění pouze ve výši jednoho milionu korun (v třetinové výši vůči pojistné částce). 
  • Honzovi by tak chyběly peníze na opravu domu =  finanční ztráta ve výši jednoho milionu korun a měl by ještě asi problémy s bankou, na níž je pojistné plnění vinkulováno, že řádně neudržoval  pojištění nemovitosti, jak mu ukládá úvěrová smlouva.

Nenechte se proto uchlácholit tím, že když máte jednou sjednané pojištění, tak jste dostatečně chráněni.

Jak na pojištění domácnosti

U pojištění domácnosti je potřeba spočítat aktuální hodnotu majetku v domácnosti a podle toho nastavit pojistnou částku. Velká část  klientů se mylně domnívá, že jejich starý nábytek nemá valnou hodnotu a v bazaru by za něj  moc nedostali. POZOR - velká část položek vybavení domácnosti se pojišťuje na nové ceny = aktuální ceny nábytku v obchodech. Nezapomeňte také v pojistné smlouvě sledovat i maximální limity, protože v některých případech může mít pojišťovna stanoven horní limit pro určité kategorie majetku (cennosti, elektronika, sportovní výbava atd.).

Jak na pojištění nemovitosti

U pojistky na nemovitost je potřeba pravidelně ověřovat hodnotu nemovitosti (cenu znovupořízení) a tomu přizpůsobovat pojistnou částku ve smlouvě. V opačném případě by totiž mohlo dojít k podpojištění. Běžná pojistka nemovitosti by se měla kontrolovat každé dva roky.

Je důležité smlouvy pravidelně aktualizovat!

I bez ohledu na rekordní inflaci a rychlý růst cen, je důležité, abyste jednou za čas všechny pojistné smlouvy zkontrolovali a aktualizovali pojistné částky. Na nově pořízenou automatickou sekačku, či zahradní nábytek se snadno zapomene, ale za několik let tyhle "drobnosti" udělají velkou sumu. Pojištění dobře slouží svému účelu, když se s ním průběžně pracuje. Spousta lidí má smlouvy, které uzavřeli před mnoha lety. Že je něco v nepořádku zjistí až ve chvíli, kdy je pozdě. 

Chcete ohledně podpojištění poradit? Mít jistotu, že máte pojistnou částku správně nastavenou? Profesionálové ze sítě INSIA vám rádi poradí, kontaktujte nás.

VOLEJTE +420 245 003 111

PIŠTE NA INSIA@INSIA.COM

Sdílejte článek

Sledujte INSIA na sociálních sítích

Facebook LinkedIn